Dlažba
Ploty
Cestné prvky
Tvárnice

RADY A TIPY

Chodníky okolo rodinného domuChodníky okolo rodinného domu sú veľmi dôležitou a neodeliteľnou súčasťou stavby. Ich úlohou nie je výlučne slúžiť len ako pochôdzna alebo pojazdná plocha. Ich ďalšou významnou funkciou je chrániť stavbu pred prebytočnou nasiakavosťou z dažďovej vody. (Naša ponuka dlažieb)

Okapové chodníky zo zámkovej dlažby 
Chodník okolo rodinného domu – tzv. okapový chodník odvádza vlhkosť od obvodových stien rodinného domu, a tak zabráneňuje podmývaniu základov stavby. Okapový chodník mnohí poznajú aj pod pojmom dažďový chodník. Jeho šírka je 40-50 cm. Rovnakú funkciu plní aj štrkový násyp okolo rodinného domu, napriek tomu, že jeho nevýhodou je potreba pravidelného premývania štrku, aby sa doň nezasiali semiačka trávy. často používaným riešením je kombinácia štrkového násypu, umiestneného tesne okolo múrov domu. Štrkový násyp potom priamo nadväzuje na chodník okolo domu zo zámkovej dlažby. Okraje chodníka pritom spevní chodníkový alebo parkový obrubník.
Okapové chodníky z liateho betónu
V minulosti boli trendom okapové chodníky z liateho betónu. No časom sa ukázalo, že toto riešenie je nepraktické, nakoľko počas celej životnosti stavby dochádza k jej sadaniu a tým sa vytvárajú medzery medzi stavbou rodinného domu a konštrukciou chodníka. 
Vrchná plocha vyrovnávacej vrstvy musí byť v rovine ± 1 cm. Ukážky ukladania zámkovej dlažby a zloženie vrstiev si môžete pozrieť v poradenskom článku Ukážky ukladania zámkovej dlažby.

 
Realizácia okapových chodníkov - Ako na okapový chodník ?
Pri stavbe okapových alebo dažďových chodníkov zo zámkovej dlažby, ktoré majú slúžiť ako pochôdzne alebo pojazdné plochy, je dôležité vytvorenie správneho podložia z hľadiska geologických pomerov a dodržanie 0,5 % sklonu v pozdĺžnom smere a 2,5 % sklonu v priečnom smere. Tieto sklony je potrebné dodržať už pri hĺbení výkopovej jamy.
Chodník okolo rodinného domu je potrebné spevniť obrubníkom, aby bola dodržaná celistvosť dlažbového krytu. V prípade viac namáhaných plôch alebo v nesúdržných podložiach, je vhodné použiť geotextíliu hrúbky 5 mm.
Okapový chodník - postup prác:
1. krok: Na rastlý terén sa umiestňuje štrkový násyp frakcie 8 - 16 mm, v hrúbke 15 - 20 cm. 

2. krok: Na štrkový násyp sa pripraví podkladová vrstva pod zámkovú dlažbu z drveného kameniva frakcie 4 - 8 mm, v hrúbke 3 - 4 cm.

3. krok: Na takto pripravený podklad, je možné začať ukladať dlažbové tvarovky. Medzi dlažbovými tvarovkami je treba dodržiavať špáru 3 - 5 mm.

4. krok: Dlažbový kryt je následne potrebné zasypať jemným kremičitým pieskom a zhutniť.

Katalóg 2019

Pozrite si aktuálny katalóg dlažieb, cestných prvkov, tvárnic a plotových prvkov Terrabella pre rok 2019 »

O našej betonárni

Produkty s ochrannou známkou Terrabella sa vyrábajú v našej vlastnej betonárni v Malženiciach pri Trnave. Investície sme nasmerovali do kúpy najmodernejších výrobných liniek.

Na účely prispôsobenia obsahu a reklám, poskytovania funkcií sociálnych médií a analýzy návštevnosti používame súbory cookie. Informácie o tom, ako používate naše webové stránky, poskytujeme aj našim partnerom v oblasti sociálnych médií, inzercie a analýzy.