Dlažba
Ploty
Cestné prvky
Tvárnice

RADY A TIPY

Aké chodníky do záhrady?

Pri rozhodovaní, aké riešenie je vhodné pre záhradný chodník, treba najskôr zhodnotiť účel samotnej záhrady. 

1.možnosť: Štrkový násyp

Chodníky do záhrady možno riešiť viacerými spôsobmi. Niekto skôr uprednostní spevnenie plochy len štrkovým násypom frakcie 8-16 mm, iní zas preferujú spevniť plochu a vytvoriť záhradný chodník z betónovej dlažby .


2.možnosť: Betón alebo betónová dlažba

Ak v záhrade neplánujete využívať ťažké mechanizmy, prípadne používať záhradný priestor ako prístupovú cestu alebo parkovací priestor pre autá, postačí vám na záhradné chodníky zámková dlažba hrúbky 6 cm. Na málo zaťažované plochy - pochôdzne plochy vyrábame napríklad štvorcovú zámkovú dlažbu ViaBlock 20x20 cm v hrúbke 6 cm so skosenou hranou aj ostrou hranou.

V prípade, že predpokladáte záhradnú plochu viac zaťažovať, treba pouvažovať nad klasickým riešením chodníkov z betónu alebo z betónovej dlažby v minimálnej hrúbke 6 cm. Betónová dlažba sa často využíva v okrasných záhradách. Okrem toho, že je účelová, spĺňa aj estetické nároky. Pri pokládke dlažby v záhrade tiež odporúčame využiť parkové (záhonové, záhradné) obrubníky. Zabráni sa tak rozchádzaniu dlažby.


3.možnosť: Vegetačná dlažba - zatrávňovacie tvárnice

Na pochôdzne a pojazdné plochy v záhradách sa popri vonkajšej dlažbe používajú vegetačné tvárnice - zatrávňovacie tvárnice. Vďaka otvorom, ktoré sa vypĺňajú zeminou, trávnatým kobercom alebo štrkom, môže dažďová voda vsakovať do pôvodného prostredia.


4. možnosť: Betónové záhradné platne

Ďalšou možnosťou pri riešení chodníkov do záhrad je použitie betónových platní, ktoré sa tiež nazývajú terasové alebo záhradné platne. V našej ponuke ide o betónové platne ViaPlaza. Záhradné platne z nášho sortimentu majú hrúbku 4 cm. Ukladajú sa do štrkového lôžka, cementovej malty, na terčíky alebo sa iba voľne pokladajú na zeminu a nechajú sa obrásť trávou.


Pre viac informácií si prečítajte aj príspevok: Ako zvoliť hrúbku zámkovej dlažby.


Pre zhrnutie, chodníky do záhrady možno riešiť týmito spôsobmi:

  • štrkový násyp frakcie 8-16 mm
  • záhradný chodník z betónu
  • betónová zámková dlažba
  • zatrávňovacie tvárnice (vegetačná dlažba)
  • terasová betónová dlažba (záhradná dlažba) 

Katalóg 2019

Pozrite si aktuálny katalóg dlažieb, cestných prvkov, tvárnic a plotových prvkov Terrabella pre rok 2019 »

O našej betonárni

Produkty s ochrannou známkou Terrabella sa vyrábajú v našej vlastnej betonárni v Malženiciach pri Trnave. Investície sme nasmerovali do kúpy najmodernejších výrobných liniek.

Na účely prispôsobenia obsahu a reklám, poskytovania funkcií sociálnych médií a analýzy návštevnosti používame súbory cookie. Informácie o tom, ako používate naše webové stránky, poskytujeme aj našim partnerom v oblasti sociálnych médií, inzercie a analýzy.